JUDr. Katarína Macháčková | Prijatie lichtenštajnského umelca Vlada Franjevića
1126
single,single-post,postid-1126,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive

Prijatie lichtenštajnského umelca Vlada Franjevića

spiral 032

29 Júl Prijatie lichtenštajnského umelca Vlada Franjevića

V pondelok 29.júla o 13.00 h sme prijali lichtenštajnského umelca Vlada Franjevića spolurealizátora projektu Spiral chanel – špirálový kanál. Tento umelec priniesol do nášho mesta nové dimenzie umenia.
spiral 032Pri kine Baník vzniká od 22. júla nové umelecké dielo, ktoré je súčasťou medzinárodného projektu “Spiral channel” – špirálový kanál. Prievidzský špirálový kanál bude šiestym v poradí. Autor projektu – lichtenštajský umelec Vlado Franjevič – pôvodom Chorvát – ho prišiel osobne vytvoriť do Prievidze. Toto umelecké dielo symbolizuje plynutie času, života, sveta…, pričom tematicky reflektuje na daný priestor – miesto, kde sa nachádza. Art galéria v Prievidzi sa tak stala súčasťou medzinárodného projektu a dielo, ktoré vznikne, bude jedným z bodov na mape, kde sa špirálový kanál lichtenštajnského umelca Vlada Franjeviča nachádza. Slávnostné odhalenie diela bude utorok 30. júla.2013 o 17.00 hodine.

V tomto roku bude realizovať náš vzácny hosť podobné diela ešte v Slovinsku a Taliansku. Denne bude on-line informovať všetkých svojich priaznivcov a spolupracovníkov do Slovinska, Talianska a celého sveta. Medzinárodná spolupráca umelcov rôznych krajín bola a vždy bude prospešná pre obe strany. Umelecké kontakty Prievidžana Romana Turcela, ktorý je prevádzkovateľom našej Art galérie v Prievidzi, priniesli aj do našich zemepisných šírok zaujímavú iniciatívu v podobe medzinárodného projektu. To, že sa od začiatku realizácie dostávajú do sveta správy o jeho pokračovaní, má zvláštny rozmer a svedčí o jeho význame.

IMG_4155Tvorba nového umeleckého diela na území mesta, ktoré začalo vznikať 22. júla tohto roku, bude vďaka svojej originalite zároveň jedným novým bodom na mape sveta, kde sa špirálový kanál nachádza. Symbolika diela, ktorá predstavuje plynutie času, života či sveta akosi prirodzene zapadá do kontextu toho, čo sa v tomto roku deje na území nášho mesta.

Mesto ako živý organizmus sa niekde v čase zrodilo, plynie časom, žijú v ňom ľudia a všetko je to prirodzenou súčasťou tejto modrej planéty. Mesto Prievidza si svoju existenciu a trvanie možno práve intenzívnejšie uvedomuje v tomto čase, v tomto roku. Veď už uplynulo 900 rokov odvtedy, čo sa spisovali v roku 1113 majetky zoborského opátstva a medzi nimi sa nachádza aj územie Prievidze. Ešte významnejším dátumom viažucich sa k priamej histórii mesta je však letopočet 1383, kedy sme sa stali mestom vďaka privilégiám, ktoré nám darovala mladučká kráľovná Mária, dcéra kráľa Ľudovíta I. z rodu Anjou, prvého veľkého zjednotiteľa Európy.

10Mám úprimnú radosť z toho, že zajtra bude Prievidza svedkom odhalenia umeleckého diela, ktoré vzniklo vďaka spolupráci s pánom Vladom Franjevićom.

Ďakujem mu v mene svojom i v mene vedenia mesta za jeho iniciatívu. Moje poďakovanie rovnako patrí aj neodmysliteľnému článku tohto projektu – Romanovi Turcelovi.

Verím, že ste pre svoj projekt našli v Prievidzi dobré podmienky na realizáciu a že ste tu stretli ľudí, ktorí pochopili Váš zámer. Želám Vám nielen pevné zdravie, ale najmä veľa ďalších úspešných rokov pri realizácii Vašich umeleckých cieľov a zámerov.

Tieto špirálové kanály umelec Vlado Franjevic už realizoval v roku 2005 v Estónsku, v roku 2008 v Srbsku, Bosne-Herzegovine a Lichtenštanjsku v roku 2011 v Chorvátsku.

Vlado Franjević sa narodil 1963 v Chorvátsku. Vyštudoval maľbu v Zagrebe. Od roku 1993 žije v Lichtenštajnskom kniežactve a 3 roky predtým žil v St.Gallen vo Švajčiarsku. Maľuje, kope špirálové kanále a píše básne v chorvátštine a nemčine…