JUDr. Katarína Macháčková | Pravda o primátorkinom dome
2437
single,single-post,postid-2437,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive

Pravda o primátorkinom dome

Clipboard01

18 Sep Pravda o primátorkinom dome

Ako primátorka Prievidze, ktorá zastáva svoju pozíciu už druhé volebné obdobie, som zvyknutá pred voľbami čeliť rôznym útokom, ktoré majú za cieľ ma zdiskreditovať. Ako žena v mužskom svete som si na svoju osobu a rodinu vypočula už veľa. Dva roky sa Prievidzou šíri príbeh, ako staviam pre seba a svoju dcéru dva domy. Keď sa ukázalo, že tento príbeh poháňaný ľudskou závisťou nie je pravda, prišiel ďalší útok. A tak som pred týmito komunálnymi voľbami nútená čeliť novému vymyslenému škandálu „s pozemkami za rozprávkovú cenu“.

V meste Prievidza som bola opozičnou poslankyňou od roku 2002 až 2010. Počas tohto obdobia sa v zastupiteľstve hlasovalo o predajoch veľkého množstva nehnuteľností v meste, ale na výsledky hlasovaní som ja ako opozičná poslankyňa mala zanedbateľný vplyv Odkedy som sa v roku 2010 stala primátorkou, podpísala som veľké množstvo kúpnych zmlúv, ktorými boli mestské nehnuteľnosti po schválení v zastupiteľstve predávané ľuďom do súkromného vlastníctva.

Minulý týždeň sa objavili v médiách informácie, že som sa po dvanástich rokoch lacno dostala k pozemku, o ktorom som v roku 2006 hlasovala a súhlasila s jeho odpredajom. Znie to bombasticky, ale nie je to pravda. V uvedenom období mesto Prievidza predávalo viaceré pozemky za účelom výstavby rodinných domov, keďže malo zámer podporiť výstavbu. Ich cena bola buď 165 Sk/m 2 alebo 82,50 Sk/m 2. Dôvodom takejto nízkej ceny bolo to, že na pozemkoch zväčša chýbali prípojky vody, plynu, elektriny a doriešená nebola ani prístupová komunikácia. Nešlo teda o lukratívne pozemky za rozprávkovú cenu, ako je prezentované. Výška ceny len zohľadňovala, aké náročné mali byť ďalšie nevyhnutné úpravy, preto som v roku 2006 hlasovala za odpredaj takýchto pozemkov. Ceny určovalo mesto.

V roku 2015 sa moja dcéra vydala, a keďže sme bývali v byte na jednom z prievidzských sídlisk všetci spoločne aj s mladším dospelým synom, rozhodli sa riešiť si bytovú otázku a osamostatniť sa. V roku 2015 kúpili stavebný pozemok , teda takmer o desať rokov neskôr sa moja dcéra s manželom stali vlastníkmi pozemku, s ktorého predajom som v roku 2006 súhlasila ako opozičná poslankyňa. Kúpili ho za cenu 58,24 €/m2, určenú znaleckým posudkom. Určite ale táto cena, určená znalcom, bola v roku 2015 trhová a odrážala situáciu na trhu nehnuteľností. Táto cena už zohľadňuje vyriešenie prekládok inžinierskych sietí a dobudovanie prípojok elektriny, vody a plynu. Na kúpu pozemku získali moja dcéra s manželom hypotekárny úver.

Ako to už v živote býva, niektoré veci si nenaplánujete a o rok neskôr, teda v roku 2016 moja dcérka otehotnela. Stáli sme nielen pred radostnou novinou, že budeme mať s manželom prvé vnúča, ale zároveň sme chceli uľahčiť novú životnú situáciu našej dcéry a spoločne ako rodina sme sa dohodli, že do dostavby rodinného domu sa pustíme my s manželom a byt na prievidzskom sídlisku necháme dcére. Financovanie dostavby sme s manželom rovnako ako mnoho slovenských rodín riešili hypotekárnym úverom. Nikto z našej rodiny sa nedostal lacno k lukratívnym pozemkom, ale zaplatili sme za ne riadnu trhovú cenu určenú znalcom.

Napriek tomu, že moji súperi v komunálnych voľbách vyzývajú k férovej kampani, správy posledných dní v médiách, lokálnych periodikách a komentáre falošných profilov na sociálnych sieťach, svedčia o snahe strhnúť verejnú mienku proti mne, ublížiť mojej rodine a o záujme ovládnuť mesto Prievidza.