JUDr. Katarína Macháčková | Plat vo výške minimálnej mzdy primátorka Prievidze rozdá
2379
single,single-post,postid-2379,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive

Plat vo výške minimálnej mzdy primátorka Prievidze rozdá

13015138_506270729557034_2263806376830984720_n

11 Máj Plat vo výške minimálnej mzdy primátorka Prievidze rozdá

Poslankyňa NR SR Katarína Macháčková po získaní mandátu poberá za výkon funkcie primátorky Prievidze len plat vo výške minimálnej mzdy. Príjem za výkon funkcie primátorky venuje na dobročinné účely.

Podľa novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov majú poslanci NR SR, ktorí vykonávajú aj iné verejné funkcie, nárok iba na poslanecký plat. Za výkon ďalších funkcií im prináleží iba príjem vo výške minimálnej mzdy. Aj preto prievidzská samospráva vypláca primátorke za výkon funkcie už len minimálnu mzdu.

Primátorka mesta Prievidza a zároveň novozvolená poslankyňa NR SR Katarína Macháčková v minulosti deklarovala, že príjem za výkon funkcie primátorky vo výške minimálnej mzdy rozdá. Ako sľúbila ešte pred voľbami. „Vždy sa snažím svoje sľuby plniť. Pred zvolením za poslankyňu NR SR som sľúbila, že plat vo výške minimálnej mzdy, ktorý budem poberať za prácu primátorky, venujem na podporu charitatívneho, vzdelávacieho alebo inak výnimočného projektu pre ľudí z nášho regiónu,“ vysvetľuje Macháčková.

Prvé podporené projekty

Novozvolená poslankyňa už podporila prvé projekty. „Prvým podporeným projektom bolo vydanie básnickej zbierky Za kopce a ešte ďalej od Igora Matušku, mladého človeka z Bystričian. Úžasné na tom je, že jej vydanie podporil ďalší mladý človek Tomáš Gürtler a pomohol zrealizovať svojmu priateľovi sen o vydaní tejto zbierky. Obaja títo muži sa rozhodli venovať výťažok z predaja knihy svojmu onkologicky chorému priateľovi. Je to krásny príklad reťazovej pomoci v skutočnom živote a dôkazom toho, že dobré skutky plodia ďalšie dobré veci. Bolo mi cťou stať sa krstnou mamou tejto knihy,“ opisuje dojmy Katarína Macháčková.

Druhým podporeným projektom bola študentská prevádzka CHILLiN počas Gastrodní 28. a 29. apríla 2016. „Maturanti z hotelovej akadémie na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Prievidzi, sa na mňa obrátili s prosbou o podporu ich prevádzky, ktorú pripravovali ako praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Ich prístup k štúdiu a praktickej skúške bol veľmi zodpovedný a profesionálny, tak som sa rozhodla podporiť práve ich. Prevádzku CHILLiN som na tradičných Gastrodňoch s kolegami aj navštívila. Všetko bolo na vysokej odbornej úrovni, od organizácie cez obsluhu, až po kvalitu pripravených pokrmov. Taký malý sviatok gastronómie. Som si istá, že sa maturanti po skončení v školy určite v živote nestratia,“ dodáva Macháčková.

Ako požiadať o podporu projektu

O dar môžu primátorku požiadať organizácie i jednotlivci. Katarína Macháčková chce podporovať najmä projekty z hornej Nitry, ktoré majú význam pre rozvoj konkrétnych jednotlivcov alebo širší spoločenský dopad. Záujemcom stačí vypísať jednoduchý formulár, ktorým predstavia základné ciele svojho projektu.

Dotazník TU: https://docs.google.com/forms/d/1tvhJ6S9aows4HBKuwgsyzfzh74NArRpMr9qH3toBDR4/viewform?usp=send_form